Сочен ручек: Запечен карфиол со павлака и кашкавал

Сочен ручек: Запечен карфиол со павлака и кашкавал

Сочно и вкусно јадење…

Состојки:

 • 1 главица карфиол
 • 100 мл млеко
 • 1 коцка за супа, пилешка
 • 250 мл павлака за готвење
 • 200 гр кашкавал
 • 2 лажици презла
 • прстофат сол
 • прстофат бибер
 • зачинска пипер
 • 50 гр путер

Начин на подготовка:

 1. Ставете млеко да зоврие со половина литро вода и коцка за супа. Од главица карфиол одвојте ги крупните цветови, па спуштете во врела течност и гответе пет минути.
 2. Намачкајте со путер сад за печење, наредете цветови карфиол, па посипете со рендан кашкавал и презла.
 3. Прелијте со павлака, посолете, побиберете и посипете со зачинска пипер. Печете 15 минути во рерна загреана на 180 степени.

Добар апетит!

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Баклава

Баклава со вишни

Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

„Катица“ торта

Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

 

singlepost_text