Наместо класична направете поинаква зелка салата: Одлична за славска трпеза

Наместо класична направете поинаква зелка салата: Одлична за славска трпеза

Зелка салата со варени јајца и мајонез, одлична за славска трпеза.

Состојки:

 • 600 гр свежа зелка
 • 2-3 парчиња топено сирење
 • 3 варени јајца
 • млад кромид
 • 3-4 чешниња лук
 • мајонез
 • сол
 • шеќер
 • црн бибер

Начин на подготовка:

 1. Зелката изрендајте ја и посолете ја. Изрендајте топено сирење и јајца. Една жолчка оставете за декорација.

   

 2. Младиот кромид исечкајте го, а лукот ситно исечкајте го. Измешајте ги сите состојки, па посолете и побиберете. Соединете и додајте мајонез.

   

 3. Направете полутопка, дното украсете го со млад кромид, а преку изрендајте жолчка.

Добар апетит!

https://youtu.be/HTTX2O9nUS8

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Баклава

Баклава со вишни

Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

„Катица“ торта

Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта