Пита од банани и леб – хит рецепт

Пита од банани и леб – хит рецепт

Брзо и лесно до вкусен десерт.

Состојки:

  • 2 банани
  • 2-3 лажици путер
  • 2 јајца
  • 1 лажица шеќер
  • 2 лажици млеко
  • 5 лажици леб
  • 1/2 лажичка цимет

Начин на подготовка:

  1. Исечкајте банани, па ставете ги во тава со путер, зашеќерете ги и гответе ги да омекнат. Лебот израмнете го со сукало. 
  2. Во една чинија разматете јајца, цимет и млеко. На секое парче нанесете две лажици банани. Премачкајте со јајца, свиткајте, па секој ролат потопете го во јајца. 
  3. Во тава со путер пржете ги ролатите додека не добијат златна боја.

Уживајте!

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Баклава

Баклава со вишни

Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

„Катица“ торта

Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта