Домашно сирење и сурутка од 3 состојки: Брзо и едноставно во домашни услови направете го омилениот млечен производ

Домашно сирење и сурутка од 3 состојки: Брзо и едноставно во домашни услови направете го омилениот млечен производ

Брзо и едноставно во домашни услови направете го омилениот млечен производ.

Состојки:

  • 2 л млеко
  • 1 лажичка сол
  • 4 лажици оцет

Начин на подготовка:

  1. Млекото ставете го во тенџере и оставете да зоврие. Потоа додајте сол и оцет, измешајте. Гответе 3-4 минути. 
  2. На чинија ставете цедилка, па преку неа газа. Процедете го сирењето. Свиткајте го во газа од сите страни. Оставете на ладно место 10-12 часа.

Добар апетит!

Повеќе на Готви.мк

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

ВИДЕО: Рецепт за органска маска за длабинска нега на оштетена коса

ВИДЕО: Направете шеќерна паста за депилација

10 „убијци“ на вишокот калории

Диетално: Домашни брускети со домати и маслиново масло (видео)