Тесто како пена без бело брашно – за кифли, пица, погачици, панцероти…

Тесто како пена без бело брашно – за кифли, пица, погачици, панцероти…

Ова тесто е совршено, ќе го користите за сѐ.

Состојки:

 • 30 гр свеж квасец
 • 1 лажичка пашок за печиво
 • 2 лажички шеќер
 • 2 лажички сол
 • 700 гр интегрално брашно
 • 100 мл вода
 • 100 мл масло + малку масло да се премеси тестото
 • 500 мл јогурт
 • 2 јајца
 • фил по желба
 • 1 јајце и сусам за премачкување

Начин на подготовка:

 1. Печивата се печат околу 35 минути или додека не поруменат. Температурата треба да биде 200 степени.

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Шерпица“:

https://youtu.be/GOOfTl42ROw

Повеќе на Готви.мк

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

ВИДЕО: Рецепт за органска маска за длабинска нега на оштетена коса

ВИДЕО: Направете шеќерна паста за депилација

10 „убијци“ на вишокот калории

Диетално: Домашни брускети со домати и маслиново масло (видео)