Сос од печен лук: Одличен вкус

Сос од печен лук: Одличен вкус

Испробајте го овој светски класик.

Состојки:

 • 5 главици лук
 • маслиново масло
 • сол
 • 200 мл мајонез
 • сок од лимон
 • 30 гр пармезан
 • 450 гр пилешко бело месо

Начин на подготовка:

 1. Исечкајте ги врвовите од главиците лук, намачкајте маслиново масло, посолете. Ставете во фолија и печете 60 минути на 200-220 степени.

   

 2. Изладете го лукот и исцедете ја смесата која е печена во блендер. Додајте мајонез, сок од лимон, пармезан, посолете и изблендирајте. Одлично оди со сите видови месо, риба…

Повеќе на Готви.мк

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

ВИДЕО: Рецепт за органска маска за длабинска нега на оштетена коса

ВИДЕО: Направете шеќерна паста за депилација

10 „убијци“ на вишокот калории

Диетално: Домашни брускети со домати и маслиново масло (видео)