Туна салата со компир и мајонез

Туна салата со компир и мајонез

Салата од компир и туна – вкусен оброк.

Состојки:

 • 600 гр компири
 • 1 поголема главица кромид
 • 5 лажици маслиново масло
 • 1 конзерва туна (185 гр)
 • сок од 1 лимон или 3 лажици оцет
 • малку бибер
 • сол по вкус
 • листови магдонос
 • 150 гр мајонез по желба

Начин на подготовка:

 1. Компирите излупете ги, исечете ги на коцки и згответе ги. Потоа изгмечете ги, додајте сечкан кромид, туна заедно со маслото од конзервата. 
 2. Додајте маслиново масло, сол, бибер, магдонос. Измешајте и послужете.

Добар апетит!

Повеќе на Готви.мк

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

ВИДЕО: Рецепт за органска маска за длабинска нега на оштетена коса

ВИДЕО: Направете шеќерна паста за депилација

10 „убијци“ на вишокот калории

Диетално: Домашни брускети со домати и маслиново масло (видео)