Ваква пита не сте пробале: Брза и вкусна прелиена пита

Ваква пита не сте пробале: Брза и вкусна прелиена пита

Подобра пита не сте пробале досега!

Состојки:

  • 850 гр брашно
  • 450-500 мл млака вода
  • 125 мл масло
  • 1 рамна лажичка оцет
  • путер
  • сирење
  • 2 јајца
  • малку млеко

Начин на подготовка:

  1. Замесете глатко тесто, развлечете кори и редете во огноотпорен сад, филувајте ја секоја кора и премачкајте со путер. Исечкајте, прелијте со млеко и печете на 200 степени 30-35 минути.

Добар апетит!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Летина кујна“:

Повеќе на Готви.мк:

ВИДЕО: Како да направите крцкави компири на шведски начин

Ќофтиња во доматен сос

ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна

Домашни ќофтиња

Ќофтиња од тиквица

ВИДЕО: Како да приготвите палачинки од компири

Најдобар рецепт за домашно ќофте

singlepost_text