Вкусни шпагети по кинески рецепт

Вкусни шпагети по кинески рецепт

Шпагети на кинески начин, ќе ги правите постојано!

Состојки:

 • 400 гр шпагети
 • 1 пиперка
 • 2 парчиња праз
 • 125 гр путер од кикирики
 • маслиново и сусамово масло
 • 2 лажици сок од лимон
 • 2 лажици светол соја сос
 • 50 гр индиски ореви

Начин на подготовка:

 1. Згответе и процедете шпагети па прелијте ги со малку маслиново масло. Празот и пиперката исечкајте ги на кругови. Индиските ореви грубо исечкајте ги, па испржете ги на сусамово масло додека не добијат златна боја. 
 2. На маслиново масло пропржете ги шпагетите додека не станат крцкави, а одвоено, во друга тава кратко пропржете пиперка и праз. 
 3. Измешајте путер од кикирики, сок од лимон и соја сос па мешајте додека сосот не стане пенаст. Шпагетите додајте ги во садот со зеленчук, прелијте со сос од кикирики и посипете со индиски ореви.

Добар апетит!

Повеќе рецепти на Готви.мк:

ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид

Ремек дело во кујната: Леб од банана

Тазе домашен леб

ВИДЕО. Рецепт за леб кој не се меси

Домашниот леб на мајче Вера

Полнет запечен леб

ВИДЕО рецепт: Чоколадна бисквит торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта

Црно бела торта

singlepost_text