Вкусен намаз од модри патлиџани

Вкусен намаз од модри патлиџани

Направете вкусен намаз од модри патлиџани.

Состојки:

  • 2 средно големи модри патлиџани
  • 4 лажици масло
  • 5-6 лажици сок од лимон
  • 2 лажички сол
  • 1/2 лажичка мелен бибер

Начин на подготовка:

  1. Испечете ги патлиџаните во рерна на 250 степени. 
  2. Кога лушпата речиси целосно ќе потемни извадете ги, оставете ги малку да се изладат, излупете и сомелете. 
  3. Додајте ги во масата останатите состојки и добро измешајте.

Добар апетит!

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт