Мимоза салата – одлична за славска трпеза

Мимоза салата – одлична за славска трпеза

Мимоза салата – одлична за славска трпеза.

Состојки:

 • 200 гр рендана шунка
 • 200 гр рендан кашкавал
 • 3 варени и рендани јајца
 • 100 гр мајонез
 • 3 големи рендани компири
 • 2 чаши кисела павлака Пекабела
 • сол

Начин на подготовка:

 1. Во голем сад ставете рендан компир, малку посолете и премачкајте со павлака.Ставете рендана шунка и премачкајте со мајонез.

   

 2. Изрендајте 2 варени јајца и една белка. Посипете со 3/4 од кашкавалот и преку премачкајте со павлака. На крај посипете со останатиот кашкавал и жолчка.

Добар апетит!

Повеќе рецепти на Готви.мк:

ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид

Ремек дело во кујната: Леб од банана

Тазе домашен леб

ВИДЕО. Рецепт за леб кој не се меси

Домашниот леб на мајче Вера

Полнет запечен леб

ВИДЕО рецепт: Чоколадна бисквит торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта

Црно бела торта