Јапонски палачинки: Меки како душа

Јапонски палачинки: Меки како душа

Малку поинакви палачинки…

Состојки:

 • 2 жолчки
 • 25 мл млеко
 • 35 гр брашно
 • 2 белки
 • малку сок од лимон
 • 10 гр ванилин шеќер

Начин на подготовка:

 1. Измешајте жолчки, млеко и брашно.

   

 2. Посебно разматете белки, сок од лимон и шеќер, така што ќе добиете шлаг.

   

 3. Постепено додајте го шлагот во првата смеса и измешајте рачно.

   

 4. Печете во тава со капак на ниска температура 3 минути.

Повеќе рецепти на Готви.мк:

ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид

Ремек дело во кујната: Леб од банана

Тазе домашен леб

ВИДЕО. Рецепт за леб кој не се меси

Домашниот леб на мајче Вера

Полнет запечен леб

ВИДЕО рецепт: Чоколадна бисквит торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта

Црно бела торта

singlepost_text