Витаминска крем супа

Витаминска крем супа

Крем супа полна со витамини – совршен зимски оброк.

Состојки:

  • 500 мл вода или бујон од зеленчук
  • 4 чаши млад спанаќ
  • 2 листови босилек
  • 1/2 авокадо
  • 1 домат
  • 1 целер
  • 1 чешне лук
  • портокал по желба

Начин на подготовка:

  1. Во голем лонец згответе вода или бујон, а потоа со останатите состојки ставете во блендер и измиксајте додека не добиете кремаста смеса. По желба додајте сол и бибер. 
  2. Исто така, можете да додадете и малку павлака или семки од тивка.

Добар апетит!

Повеќе рецепти на Готви.мк:

ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид

Ремек дело во кујната: Леб од банана

Тазе домашен леб

ВИДЕО. Рецепт за леб кој не се меси

Домашниот леб на мајче Вера

Полнет запечен леб

ВИДЕО рецепт: Чоколадна бисквит торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта

Црно бела торта

singlepost_text