Посна крем чобра од спанаќ

Посна крем чобра од спанаќ

Вкусна и кремаста чобра од спанаќ – одлично посно предјадење.

Состојки:

  • 1 главица кромид
  • 2 чешниња лук
  • 3 компири
  • 400 гр спанаќ
  • 1 морков
  • 1 пашканат
  • сол
  • бибер
  • магдонос

Начин на подготовка:

  1. Зеленчукот исчистете го, измијте го и исечкајте го во големо тенџере. Додајте вода колку да го покриете зеленчукот па гответе околу половина час. Потоа со миксер измиксајте го зготвениот зеленчук и додајте уште малку вода и зачини.

Добар апетит!

Повеќе вести на Готви.мк:

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко