Сусам салата за славска трпеза: Одлична е со печење, тестенини или како намаз

Сусам салата за славска трпеза: Одлична е со печење, тестенини или како намаз

Брза и кремаста сусам салата.

Состојки:

 • 100 гр сусам
 • 250 гр шунка Пекабеско
 • 250 гр кашкавал
 • 500 гр крем сирење
 • 500 гр павлака Пекабела
 • 100 гр мајонез

Начин на подготовка:

 1. Пропржете сусам на тивок оган, да добие убава и златна боја. Изрендајте ситно шунка и кашкавал.

   

 2. Во голем сад ставете кисела павлака, крем сирење, мајонез и малку сол. Додајте 80 гр сусам и убаво соединете. Ставете во чинија и преку посипете уште 20 гр сусам.

   

 3. Украсете по желба. Ставете во фрижидер да стегне и да се излади.

singlepost_text