Лазањи со сирење и спанаќ

Лазањи со сирење и спанаќ

Доколку сте љубители на тестенини ова е идеален рецепт за вас.

Состојки:

  • 200 гр спанќ
  • 250 гр рикота
  • 4 лажици свежо сирење
  • 8 листови тестенини за лазањи
  • 3 лажици свеж песто сос од босилек
  • 200 гр шунка
  • 2 лажици рендан пармезан

Начин на подготовка:

  1. Загрејте ја рерната на 250 степени. Спанаќот лесно бланширајте го. Исечкајте го на парчиња и добро исцедете ја водата од него. Измешајте рикота сирење, свежо сирење и спанаќ и добро зачинете со сол и биебр. 
  2. Листовите за лазањи гответе ги во солена вода 3 минути. Една лажичка од смесата од сирењето и спанаќот ставете во огноотпорниот сад. Додајте слој тестенини, па смеса од сирење, малку песто и исечкана шунка. Завршете со слој рикота и печете околу 20 минути.

Добар апетит!

Поврзани вести на Gotvi.mk

Брзи домашни пирошки со зденка и маслинки

Рецепт за брза даска кога ќе ви се најават гости

Рецепт за 2 брзи соса за чипс и други грицки

Рецепт за брзо мезе за ненајавени гости

Рецепт за највкусни посни и интегрални грисини тука

singlepost_text