Печурки од тава – вкусен прилог

Печурки од тава – вкусен прилог

Одличен прилог за секое јадење!

Состојки:

  • 450 гр шампињони
  • 3 лажици путер
  • сол
  • бибер
  • 2 чешниња лук
  • 1 лажичка свежи листови темјан

Начин на подготовка:

  1. Во голема тава растопете путер на умерена температура.
  2. Додајте шампињони кои претходно сте ги исчистиле и чии дршки сте ги скратиле. Посолете и побиберете по желба. Печете ги шампињоните околу 5 минути.
  3. Свртете ги шампињоните од другата страна и оставете ги термички да се обработат уште пет минути.
  4. На крајот од печењето во тавата додајте ситно сечкан лук и темјан и заедно измешајте. Послужете топло.

Добар апетит!

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт

singlepost_text