Пилав по оригинален рецепти, вкусен и здрав ручек

Пилав по оригинален рецепти, вкусен и здрав ручек

Вкусен и здрав ручек.

Состојки:

 • 500 гр пилешки батаци
 • 1 главица кромид
 • 1 црвена пиперка
 • 1 голем морков
 • 1 компир
 • 1 поголема тиквица
 • масло
 • сол
 • бибер
 • листови магдонос

Начин на подготовка:

 1. На масло пропржете сечкан кромид и сечкана пиперка, додајте сечкан морков па тиквица и компир на коцки. Посолете, побиберете, додајте зачин, па додајте шолја од 100 гр измиен ориз. Долијте вода и крчкајте на тивок оган. 
 2. Батаците посолете ги и побиберете ги, додајте лута пипер и две големи чешниња издробен лук. Потоа додајте масло и добро измешајте. Кога водата во тенџерето со пилав ќе испари наредете батаци и печете во рерна на 200 степени околу еден час. 

Добар апетит!

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Баклава

Баклава со вишни

Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

„Катица“ торта

Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта