Вкусни крокети од компир со сусам и рузмарин

Вкусни крокети од компир со сусам и рузмарин

Вкусни крокети од компир со сусам и рузмарин…

Состојки:

  • 1 кг компири
  • 2 лажици сусам
  • 30 гр путер
  • 3 гранчиња рузмарин
  • сол
  • бибер
  • сув зачин

Начин на подготовка:

  1. Измиените и неизлупени компири ставете ги во ладна вода и гответе ги додека не омекнат, а потоа излупете ги. 
  2. Изгмечете ги, зачинете, додајте рузмарин, измешајте путер и малку масло па вадете на калапи и посипете со сусам. 
  3. Печете го компирот во рерна на загреана на 200 степени, додека не добие златна боја.

Добар апетит!

Повеќе на Готви.мк:

ВИДЕО: Како да направите крцкави компири на шведски начин

Ќофтиња во доматен сос

ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна

Домашни ќофтиња

Ќофтиња од тиквица

ВИДЕО: Како да приготвите палачинки од компири

Најдобар рецепт за домашно ќофте