Поховано полнето печиво: Без мешање, без мака и премногу труд

Поховано полнето печиво: Без мешање, без мака и премногу труд

Поховано полнето печиво. Без мешање, без мака и премногу труд.

Состојки:

  • 1 компир
  • 8 парчиња бел тост леб
  • тврдо сирење (по избор)
  • 1 јајце
  • 200 гр презла

Начин на подготовка:

  1. Сварете ги компирите и направете пире. Потоа отстанете ја кората од лебот и растегнете со сукало. Ставете малку пире, преку рендано сирење и на крај уште малку пире. Преклопете за да добиете триаголник, а потоа притиснете ги краевите со вилушка. Разматете јајце, па печивото прво потопете го во јајце, а потоа во презла. Пржете на загреано масло.

Повеќе рецепти на Готви.мк:

ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид

Ремек дело во кујната: Леб од банана

Тазе домашен леб

ВИДЕО. Рецепт за леб кој не се меси

Домашниот леб на мајче Вера

Полнет запечен леб

ВИДЕО рецепт: Чоколадна бисквит торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта

Црно бела торта