Паприкаш со колбаси: Едноставно и вкусно јадење

Паприкаш со колбаси: Едноставно и вкусно јадење

Одличен избор за вкусен ручек.

Состојки:

 • 200 гр колбаси
 • 1 кромид
 • 2 свежи пиперки
 • 2 моркови
 • 500 гр компири
 • ловоров лист
 • црвена пипер
 • масло
 • бибер
 • сол
 • листови магдонос

Начин на подготовка:

 1. На масло пропржете сечкан кромид и пиперка, а кога ќе се пропржи ставете го морковот на кругови. Сè се пржи на тивок оган. 
 2. Додајте малку црвена пипер, ставете кругови колбаси, па налејте вода. Гответе околу 30-40 минути. Додадете сол и бибер. 
 3. Ако е поретко, додајте една разматена лажичка брашно. 
 4. На крај ставете листови магдонос.

Добар апетит!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Бабина кујна“:

Повеќе рецепти на Готви.мк:

ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид

Ремек дело во кујната: Леб од банана

Тазе домашен леб

ВИДЕО. Рецепт за леб кој не се меси

Домашниот леб на мајче Вера

Полнет запечен леб

ВИДЕО рецепт: Чоколадна бисквит торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта

Црно бела торта