Вкусен тост со салама, кашкавал и сланина

Вкусен тост со салама, кашкавал и сланина

Вкусен тост со салама, кашкавал и сланина.

Состојки:

 • 10 парчиња тост леб
 • 2 јајца
 • 200 гр павлака
 • 200 мл јогурт
 • 150 гр тост салама
 • 100 гр листови кашкавал
 • малку кечап
 • 100 гр кулен
 • 100 гр тенко сечкана сланина

Начин на подготовка:

 1. Тост лебот намачкајте го со кечап, ставете салама, лист кашкавал, кулен и малку сланина, поклопете со друго парче и повторете го процесот за останатите парчиња. Редете во плех.
 2. Скршете ги јајцата и разматете ги со жица, додајте павлака и јогурт и со тоа прелијте го лебот во плехот. Од горе наредете тенка сланина. Ставете во рерна на 200 степени и печете околу 30 минути. Малку изладете и уживајте во секој залак.

 

Поврзани вести на Gotvi.mk

Брзи домашни пирошки со зденка и маслинки

Рецепт за брза даска кога ќе ви се најават гости

Рецепт за 2 брзи соса за чипс и други грицки

Рецепт за брзо мезе за ненајавени гости

Рецепт за највкусни посни и интегрални грисини тука