За помалку од половина час: Сочно пилешко од неколку состојки

За помалку од половина час: Сочно пилешко од неколку состојки

Сочно пилешко од неколку состојки.

Состојки:

  • 3 парчиња пилешко филе
  • 40 гр путер
  • 170 мл млеко
  • брашно
  • рузмарин

Начин на подготовка:

  1. Исчукајте го месото, па извалкајте во брашно и испечете во тава на путер и малку маслиново масло. Потоа ставете млеко, посолете, побиберете и додајте рузмарин. Поклопете и оставете да се готви уште 5-10 минути додека сосот не згусне.

Добар апетит!

Повеќе вести на Готви.мк:

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко