За само 15 минути: Колачиња со лимон и јогурт

За само 15 минути: Колачиња со лимон и јогурт

Кекси со јогурт и лимон, брзи и вкусни.

Состојки:

 • 1 јајце
 • 100 гр шеќер
 • сок од 1 лимон
 • кора од лимон
 • 100 гр јогурт
 • 250 гр брашно
 • прашок за печиво

Начин на подготовка:

 1. Во една чинија измешајте јајце, шеќер, сок од лимон и кора од лимон. Добро измешајте, па додајте брашно со прашок за печиво.

   

 2. Обложете плех со хартија, па на него вадете топчиња од смесата. Печете во загреана рерна 15 минути на 180 степени.

Уживајте!

Повеќе вести на Готви.мк:

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко