Цвекло без конзерванс – здрава и вкусна салата

Цвекло без конзерванс – здрава и вкусна салата

Без конзерванс, како да сочувате цвекло за зима.

Состојки:

  • 5-6 кг цвекло
  • 1,5 л вода
  • 500 мл алкохолен оцет 9%
  • 4 лажици шеќер
  • 2-3 лажици сол
  • бибер

Начинот на подготовка погледнете го во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Шерпица“:

https://youtu.be/gyCLl-CCbJ8

Повеќе вести на Готви.мк:

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко