Сочни ражничи од ќофтиња

Сочни ражничи од ќофтиња

Сочни ражничи од ќофтиња.

Состојки:

 • 1 главица кромид
 • 1 чешне лук
 • 1 мала тиквица
 • 750 гр мелено јунешко
 • 1/2 лажичка чили во прав
 • 1 јајце
 • 4 лажици презла
 • 1 лажица ајвар
 • сол
 • бибер
 • 1 црвена пиперка
 • 1 жолта пиперка
 • 2 лажици масло

Начин на подготовка:

 1. Кромидот, лукот и тиквицата исечкајте ги на коцки и измешајте ги со месо, чили, јајце, ајвар и презла. Смесата посолете ја и побиберете ја, па од неа обликувајте ќофтиња. 
 2. Пиперките исечете ги на коцки со големина од 2 см. Набодете ги на стапчиња наизменично со ќофтињата, премачкајте ги со масло и печете ги 6-8 минути.

Добар апетит!

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Баклава

Баклава со вишни

Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

„Катица“ торта

Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта