Одличен рецепт за Цезар салата

Одличен рецепт за Цезар салата

Одличен рецепт за Цезар салата.

Состојки:

 • пилешки гради
 • малку зелена салата
 • шери домати
 • мала краставица, исечкана на коцки
 • 2 лажици кисело млеко
 • 1 лажица павлака
 • малку сенф
 • бибер
 • маслиново масло
 • кубети
 • 2 варени жолчки
 • 2 чешниња лук
 • пармезан

Начин на подготовка:

 1. Во чинија ставете кисело млеко, павлака, сенф, пипер, бибер и изгмечен лук. 
 2. Сите останати состојки исечкајте ги на коцки и посолете и побиберете, додајте маслиново масло. Наредете во стаклена чинија па прелијте со подготвен прелив од павлака. Изладете и послужете со главното јадење. 

Добар апетит!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Бабина кујна“:

Поврзани вести на Готви.мк

Брзи роденденски сендвичи

ВИДЕО: Појадок за 8 минути – неодоливи сендвичи со шунка и кашкавал

Најбрзиот рецепт за кифли за сите домаќинки

Едноставен појадок кој сите ќе ги воодушеви

Видео: Рецепт за најдобриот домашен појадок во светот

Похован кашкавал

Рецепт за 2 брзи соса за чипс и други грицки