Макарони со пилешко месо, зеленчук и павлака

Макарони со пилешко месо, зеленчук и павлака

Вкусен ручек кој ќе го правите често!

Состојки:

 • 300 гр пилешко месо
 • 150 гр моркови
 • 150 гр грашок
 • 150 гр пченка
 • 100 гр горгонзола
 • 150 гр шарени макарони
 • 1 лажица сенф
 • 400 мл кисела павлака
 • малку сол

Начин на подготовка:

 1. Зготвеното пилешко исечкајте го на коцки. Морковите исто така исечкајте ги на коцки па згответе ги со грашок во благо посолена вода. 
 2. Во пилешкото додајте исцеден и изладен готвен зеленчук, исцедена пченка, исечкано сирење горгонзола и зготвени и изладени тестенини. 
 3. Измешајте сенф, павлака и малку сол и прелијте преку салатата од пилешко и макарони.

Добар апетит!

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки

Кинеска кујна: Како да зготвите брокула со пилешко

Шарена тава со зеленчук и пилешко

Пилешко во кари сос

Пилешко со паста и песто сос

Одличен рецепт – Потпечено мешано месо со печурки

Специјалитет: Похoван и печен пилешки стек