Луд колач со 4 вкусни полнења: Задолжително пробајте

Луд колач со 4 вкусни полнења: Задолжително пробајте

Едноставна подготовка за вкусен колач…

Состојки:

 • 2 јајца
 • 100 мл масло
 • 300 мл јогурт
 • 2,5 лажици шеќер
 • 1 кесичка ванилин шеќер
 • кора од 1/2 лимон
 • 550 гр брашно
 • 1 кесичка прашок за печиво

Состојки за ванила фил:

 • 1 јајце
 • 50 гр шеќер
 • 200 мл млеко
 • 1 кесичка пудинг од ванила

Полнење од јаболка и ореви:

 • 1 јаболко
 • 30-50 гр ореви
 • 1 лажица шеќер

Полнење од вишни:

 • 60 гр вишни
 • 1 лажица шеќер
 • 1 лажица џем

Начинот на подготовка погледнете го во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Уради сама“:

Повеќе вести на Готви.мк:

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко