Компир од рерна по рецепт за познатата готвачка

Компир од рерна по рецепт за познатата готвачка

Направете го омилениот прилог по рецепт на познатата готвачка Марта Стјуарт.

Состојки:

  • 1 1/2 кг компири
  • 2 лажици маслиново масло
  • 2 лажички листови темјан

Начин на подготовка:

  1. Исечкајте компири на тенки кругови, па додајте маслиново масло, сол, бибер и темјан. Добро измешајте додека се не се соедини.

     

  2. Намастете голем плех со масло и послужете со компир. Печете во загреана рерна 30 минути на 200 степени.

Добар апетит!

Повеќе вести на Готви.мк:

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко