Богат омлет со сувомеснато и печурки

Богат омлет со сувомеснато и печурки

Вкусен и богат доручек.

Состојки:

 • 4 јајца
 • 100 мл јогурт
 • 50 гр сувомеснато
 • 100 гр шампињони
 • 1 лажица путер
 • сол
 • бибер
 • сирење по желба

Начин на подготовка:

 1. На загреана мешавина од путер и масло пропржете на листови исечкани шампињони, додајте сувомеснато и пржете додека не порумени. 
 2. Пенасто разматете јајца, додајте јогурт, зачинете по вкус, па мешавината прелијте ја преку печурките и сувомеснатото, а потоа се заедно пржете. 
 3. Обликуваниот и испржен омлет префрлете го на чинија и веднаш послужете.

Добар апетит!

Повеќе вести на Готви.мк:

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

ВИДЕО рецепт: Чоколадна бисквит торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта

Црно бела торта

Песок торта