Батаци во фолија – крцкави и вкусни

Батаци во фолија – крцкави и вкусни

Батаци во фолија – крцкави и вкусни!

Состојки:

 • 2 кг пилешки батаци
 • 200 гр маслинки
 • 150 гр домати
 • 30 гр лук
 • 20 гр сол
 • 1 гр бибер
 • 2 гр босилек
 • 2 гр магдонос
 • 200 мл маслиново масло
 • 500 гр ориз
 • 150 гр кромид
 • 70 мл месна супа

Начин на подготовка:

 1. Пилешките батаци филувајте ги со маслинки и пропечете ги на маслиново масло. 
 2. На остатокот од маснотијата пропржете кромид и домати. 
 3. Сè заедно замотајте во фолија и запечете во рерна. 
 4. Оризот динстајте го на пропржениот кромид и залијте со месна супа.

Добар апетит!

Повеќе вести на Готви.мк:

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко