Слатко од дуњи и ореви – неодолив есенски вкус

Слатко од дуњи и ореви – неодолив есенски вкус

Слатко од дуњи и ореви – неодолив есенски вкус…

Состојки:

  • 700-800 гр рендани дуњи
  • 1 кг шеќер
  • 300 мл вода
  • 1 лимон
  • 100 гр сечкани ореви

Начин на подготовка:

  1. Во тенџере ставете шеќер, додајте вода и згответе густ сируп, па тргнете го тенџерето од шпорет. 
  2. Дуњите излупете ги и изрендајте ги, па веднаш ставете ги во тенџерето со сируп за да не потемнат. Гответе додека не згусне. 
  3. Пред самиот крај на готвењето, додајте сечкани ореви и кругови лимон.

Уживајте!

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Баклава

Баклава со вишни

Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

„Катица“ торта

Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта