Проја мафини со сирење и спанаќ

Проја мафини со сирење и спанаќ

Одличен доручек за сите кои сакаат да се хранат здраво.

Состојки:

 • 2 јајца
 • 100 гр сирење
 • 80 мл масло
 • 100 мл јогурт
 • 100 мл кисела вода
 • 150 гр брашно
 • 100 гр палента
 • 1 лажичка сол
 • 1 лажичка прашок за печиво
 • 100 гр свеж спанаќ

Начин на подготовка:

 1. Загрејте ја рерната на 200 степени. Плехот за мафини намастете го со масло. Измешајте јајца, масло, вода, јогурт и сирење. Кога сè ќе соединете додајте брашно, палента, сол и прашок за печиво. Разматете со лажица. Сè добро изедначете. На крај додајте спанаќ.
 2. Смесата полека ставете ја во калапи за проја и печете во загреана рерна. Доколку немате калап можете да испечете и во обичен плех, а потоа пресечете на коцки.

Добар апетит!

Повеќе Готви.мк рецепти:

Салата со маслинки и кубети

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Неодолива крем салата

Малиџано – одличен домашен рецепт

Зеленчукова ужинка за на работа

Свежа салата со брокула

singlepost_text