Супа со говедски колбас и шампињони

Супа со говедски колбас и шампињони

Супа со говедски колбас и шампињони.

Состојки:

  • говедски колбас
  • 2 шолји говедски бујон
  • шампињони
  • 1 шолја исечкан целер
  • 1/2 шолја пасиран морков

Начин на подготовка:

  1. Во голем сад згответе колбас и исцедете. Додајте ги останатите состојки. 
  2. Оставете да зоврие, намалете го огнот и со повремено мешање гответе околу 10 минути додека зеленчукот не омекне.

Добар апетит!

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт