Турски рецепт: Меки кифли кои остануваат свежи и до 3 дена

Турски рецепт: Меки кифли кои остануваат свежи и до 3 дена

Меки кифли кои остануваат свежи и до 3 дена.

Состојки:

  • 50 мл + 1 лажица млеко
  • 2 рамни лажици шеќер
  • 10 гр сув квасец
  • 2 цели јајца
  • 100 гр маргарин или путер
  • 1 лажица сол
  • 1 лажица оцет
  • 5 гр прашок за печиво
  • 900 гр меко брашно

Начинот на подготовка погледнете го во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Домашни рецепти“:

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт