Необичен рецепт за мусака: Вкусен ручек од компири, шунка и кашкавал

Необичен рецепт за мусака: Вкусен ручек од компири, шунка и кашкавал

Вкусен ручек од компири, шунка и кашкавал.

Состојки:

  • 700 гр компири
  • 150 гр шунка Пекабеско
  • 200 гр кашкавал
  • 2 дл доматен сок

Начин на подготовка:

  1. Излупете ги компирите, згответе ги, исечете ги на кругови и наредете ги во намастен огноотпорен сад. 
  2. Преку компирите наредете доматен сок, потоа наредете шунка на цели парчиња, кашкавал и зачинете со оригано. 
  3. Печете во рерна загреана на 200 степени.

Добар апетит!

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт