Едноставна подготовка: Сочни телешки шницли

Едноставна подготовка: Сочни телешки шницли

Едноставна подготовка за сочни телешки шницли…

Состојки:

 • 500 гр телешко месо
 • 10 гр путер
 • 1 лажица маслиново масли
 • 100 гр морков
 • 100 гр целер
 • 100 гр кромид
 • 150 мл бело вино
 • 150 мл павлака за готвење
 • сол
 • бибер

Начин на подготовка:

 1. На растопен и загреан путер и масло пропржете ги телешките шницли, кои претходно сте ги зачиниле. 
 2. Извадете ги шницлите на страна и во истото масло пропржете сечкан кромид, морков и целер. Прелијте со бело вино и гответе неколку минути. 
 3. Вратете ги шницлите, додајте павлака за готвење и гответе уште десетина минути додека сосот не згусне.

Добар апетит!

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт