Витамински бонбони за болка во грлото

Витамински бонбони за болка во грлото

Витамински бонбони за болка во грлото – спремни за 15 минути.

Состојки:

 • 150 гр шеќер
 • 1 лажичка цимет
 • 1 лажичка куркума
 • сок од 1/2 лимон
 • малку изрендано каранфилче
 • 1/2 лажичка ѓумбир
 • 1 лажица мед

Начин на подготовка:

 1. Во тенџере ставете ги сите состојки освен медот, растопете со постојано мешање. Гответе десетина минути, тргнете од рингла и измешајте мед. Ако згусне вратете кратко на топла рингла.

   

 2. На хартија за печење правете мали бонбони со помош на лажичка. Оставете ги 15 минути да стегнат, посипете со шеќер во прав. Измешајте.

   

 3. Чувајте ги во кутија или тегла.

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Шерпица“:

Повеќе вести на Готви.мк:

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

ВИДЕО рецепт: Чоколадна бисквит торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта

Црно бела торта

Песок торта

singlepost_text