Вкусен ручек: Совршена комбинација од кромид, сланина и компир

Вкусен ручек: Совршена комбинација од кромид, сланина и компир

Совршена комбинација од кромид, сланина и компир. Еве зошто “gröstl” е омилено јадење на сите Австријци.

Состојки:

  • 200 гр сланина Пекабеско
  • 1 главица кромид
  • 500 гр компири
  • сол
  • бибер
  • масло за пржење

Начин на подготовка:

  1. Згответе компири, излупете ги и оставете ги да се изладат. 
  2. Загрејте масло во тава, додајте исечкана сланина и ситно сечкан кромид па пржете 10 минути. 
  3. Извадете го кромидот и сланината па загрејте на тава компир исечкан на коцки и печете 10 минути. По потреба зачинете. 
  4. Вратете ги сланината и кромидот во тавата, па послужете.

Добар апетит!

Повеќе вести на Готви.мк:

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко