Пита со брокула: Совршен рецепт

Пита со брокула: Совршен рецепт

Ако сакате нешто едноставно, а вкусно, тогаш оваа пита со брокула е одлично решение!

Состојки:

 • 1 кг брокула
 • 1 лажичка сол
 • 1 црвена пиперка
 • 3 зелени пиперки
 • 1 главица кромид

Состојки за сос:

 • 3 јајца
 • 400 мл млеко
 • 5 лажици маслиново масло
 • 135 гр брашно
 • 1 лажичка сол
 • 1 кесичка прашок за печиво
 • 1 лажица копар

Останати состојки:

 • 100 гр тврдо сирење

Начин на подготовка:

 1. Во врела вода, која сте ја посолиле згответе брокула. Пиперките и кромидот исечкајте ги и пропржете ги во тава.

   

 2. Намастете тепсија, па додајте зеленчук и измешајте. Разматете јајца, па додајте ги останатите состојки за сос и соединете. Прелијте преку зеленчукот. Посипете со рендано сирење и печете на 200 степени 25 минути.

Добар апетит!

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт