Кремасто пире од карфиол – одличен вкус

Кремасто пире од карфиол – одличен вкус

Направете кремасто пире од карфиол.

Состојки:

  • мала главица карфиол
  • 1 лажица кисела павлака
  • сол
  • бибер
  • 2 чешниња лук

Начин на подготовка:

  1. Карфиолот исчистете го, одвојте го на цветови, згответе, процедете, додајте павлака, лук, сол, бибер и изблендирајте со миксер. Послужете со месо.

Добар апетит!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Бабина кујна“:

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт