Натур шницли во сос од печурки: Ако сакате нешто брзо и лесно

Натур шницли во сос од печурки: Ако сакате нешто брзо и лесно

Еве како да направите совршени натур шницли во сос од печурки.

Состојки:

  • 700 гр свински шницли
  • 1 пакување печурки
  • 1 лажичка сенф
  • 100 мл вода
  • 2 чешниња лук
  • малку брашно

Начин на подготовка:

  1. Месото исчукајте го и извалкајте го во брашно. Испржете шницли на масло и кога малку ќе се испржат додајте сенф и вода. Зачини по желба, но добро би било да ставите и рузмарин. Измешајте, поклопете и динстајте 10 минути. Потоа додајте исечкани печурки и лук. На тивок оган динстајте уште 10-15 минути, ако е потребно доајте уште малку вода.

Добар апетит!

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт