Брз колач со банани: Ролат без печење и готвење

Брз колач со банани: Ролат без печење и готвење

Банани, бисквити и чоколадо. Совршен спој за неодолив колач.

Состојки:

 • 500 гр мелени бисквити
 • 100 гр млечно чоколадо
 • 200 мл млеко
 • 3 лажици шеќер во прав
 • 3 лажици мелен, печени лешници или ореви

Состојки за бел фил:

 • 1 банана
 • 100 гр бело чоколадо
 • 80 гр кокос
 • + 2 банани

Начин на подготовка:

 1. Растопете млечно чоколадо, ставете преку мелените бисквити, додајте шеќер, ореви. Добро измешајте. На маса ставете фолија или кеса и по неа растегнете ја оваа смеса. 
 2. Изгмечете банана, додајте растопено бело чоколадо, кокос. Премачкајте преку браун делот, на крај ставете две банани, свиткајте и оставете во фрижидер најамлку половина час. Исечкајте и уживајте!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Шерпица“:

https://youtu.be/q5q-6PcvFV0

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт