Ролни кифлички со виршли како од пекара

Ролни кифлички со виршли како од пекара

Омилени на детските родендени. Меки и наредниот ден.

Состојки:

 • 1/2 коцка квасец
 • 1 лажичка шеќер
 • 100 мл јогурт
 • 100 мл топло млеко
 • 50 мл масло
 • 600 гр брашно
 • 1 јајце
 • 1 лажичка сол
 • 12 виршли

Состојки за премачкување:

 • 1 јајце
 • 1 лажица млеко
 • сусам или други семки

Начинот на подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Шерпица“:

Повеќе рецепти на Gotvi.mk:

ШАРЕНА, БРЗА, ВКУСНА: Оваа пица нема тесто, не се меси – еве што е тајната

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Најдобар рецепт за домашен чизкејк тука