Вкусна супа од тиква – идеална за есенските денови

Вкусна супа од тиква – идеална за есенските денови

Вкусна супа за ладните есенски денови.

Состојки:

  • 1 тиква
  • 2 компири
  • 2 главици кромид
  • 3 моркови
  • 2 парчиња млад кромид
  • 1,5 л говедски бујон
  • путер

Начин на подготовка:

  1. Загрејте путер во сад, па динстајте го исечканиот зеленчук. Излупете тиква, па исечкајте ја на парчиња. 
  2. Залијте го зеленчукот со бујон, па оставете да зоврие. Додајте парчиња тиква, па гответе околу 15 минути на слаб оган. 
  3. На крај со миксер измиксајте ја супата, па додајте малку сол, бибер и павлака. На крај додајте сок од јаболко.

Добар апетит!

Повеќе рецепти на Gotvi.mk:

ШАРЕНА, БРЗА, ВКУСНА: Оваа пица нема тесто, не се меси – еве што е тајната

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Најдобар рецепт за домашен чизкејк тука

singlepost_text