Кремаст колач без јајца – по рецепт на Џејми Оливер

Кремаст колач без јајца – по рецепт на Џејми Оливер

Рецепт за чоколаден колач кој ќе го правите често.

Состојки:

  • 200 гр ореви, бадеми или лешници
  • 200 гр чоколадо
  • 200 гр путер
  • 200 гр брашно
  • 200 мл млеко
  • 200 гр шеќер во прав

Начин на подготовка:

  1. Лешниците сомелете ги во блендер, потоа додајте ги сите состојки, малку сол и блендирајте додека не добиете компактна маса.

     

  2. Ставете во плех за печење и печете 18 минути и на 180 степени.

Уживајте!

Прочитај Gotvi.mk рецепти:

Супер брз и вкусен домашен сос за хамбургер или пилешко

Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки

Кинеска кујна: Како да зготвите брокула со пилешко

Шарена тава со зеленчук и пилешко

Пилешко во кари сос

Пилешко со паста и песто сос

Одличен рецепт – Потпечено мешано месо со печурки

singlepost_text