Вкусна пита со спанаќ – само измешајте ги состојките и излејте во плех

Вкусна пита со спанаќ – само измешајте ги состојките и излејте во плех

Вкусна пита која се подготвува брзо и едноставно.

Состојки:

 • 4 јајца
 • 1 шолја масло
 • 14 лажици оштро брашно
 • 1 шолја млеко
 • прашок за печиво
 • 300 гр сирење
 • 1 шолја свежо исечкан спанаќ

Начин на подготовка:

 1. Разматете 4 жолчки со масло и млеко. Додајте брашно и прашок за печиво. Добро измешајте и додајте снег од 4 белки, сирење и спанаќ.

   

 2. Ставете во намастен плех и печете на 200 степени во загреана рерна околу половина час. Проверете со чепкалка дали е готово.

Добар апетит!

Повеќе рецепти на Готви.мк:

ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид

Ремек дело во кујната: Леб од банана

Тазе домашен леб

ВИДЕО. Рецепт за леб кој не се меси

Домашниот леб на мајче Вера

Полнет запечен леб

ВИДЕО рецепт: Чоколадна бисквит торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

singlepost_text