Неодолив колач со грозје

Неодолив колач со грозје

Неодолив колач со грозје.

Состојки:

 • 5 јајца
 • 120 гр брашно
 • 120 гр гриз
 • 50 мл масло
 • кора од лимон
 • 200 гр шеќер
 • 200 гр кисела павлака
 • 1/2 прашок за печиво

Начин на подготовка:

 1. Разматете јајца со шеќер, додајте брашно, гриз заедно со прашок за печиво, масло, кора од лимон, павлака. Сите состојки соединете ги и добро измешајте.
 2. Во намастен плех ставете половина од смесата, распоредете исчистено грозје, па ставете ја другата половина. Исто така и по неа распоредете грозје.
 3. Протресете ја тепсијата и печете на 200 степени 40 минути. На половина од печењето покријте со фолија.
 4. Кога колачот ќе се излади, посипете со шеќер во прав со мирис на ванила.

Уживајте!

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Баклава

Баклава со вишни

Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

„Катица“ торта

Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта