Крцкава пита со сливи: Идеален есенски десерт

Крцкава пита со сливи: Идеален есенски десерт

Доколку сакате суви сливи, тогаш направете ја оваа вкусна пита.

Состојки:

  • тенки кори
  • 250 гр суви сливи
  • 100 гр суво грозје
  • 4 големи јаболка
  • малку цимет
  • масло

Начин на подготовка:

  1. Јаболката изрендајте ги, сливите ставете ги во врела вода околу 20 минути. Во јаболката додајте суво грозје и малку цимет. 
  2. Првата кора раширете ја на маса, пропрскајте со масло, па ставете уште една преку неа. Ставете мешавина од рендани јаболка, а на дното наредете суви сливи. Свиткајте ги рабовите и замотајте во ролат. 
  3. Редете во намастен плех. Премачкајте со масло и печете на 200 степени 35-40 минути.

Уживајте!

Деталите за подогтовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Бабина кујна“:

Повеќе десерти на Готви.мк:

Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома

Супер рецепт: Леден кафе колач

Нема веќе стоење до шпорет: Колач без печење, совршен за горештините

Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега

Направете чоко мус и гостите ќе ве обожаваат

ВИДЕО: Брз рецепт за некалоричен сладолед